Prevzem podjetja je lahko odlična priložnost in zelo dober poslovni manever, lahko pa vodi tudi v težave in povzroči nepotrebne finančne izgube. Seveda je veliko odvisno od tega, ali je nakup podjetja upravičen ali ne, sploh glede na ceno oziroma vrednost, s katero imamo opravka. Za dobro ceno se gotovo splača prevzeti uspešno podjetje, ki nam pomaga razširiti dejavnost in doseči nove poslovne uspehe, medtem ko visoka cena prevzema morda ne bo upravičila.
V vsakem primeru je treba pred nakupom oziroma prevzemom natančno preučiti poslovanje podjetja. Le takšna analiza lahko ponudi realno oceno vrednosti, pridobljeni podatki pa so seveda ključnega pomena za odločitev, ali se nakup podjetja splača ali ne. Pomembno pa je, da pregled poslovanja podjetja zaupamo zanesljivim finančnim in poslovnim strokovnjakom, ki nudijo storitve te vrste. Gre namreč za kompleksno mrežo dejavnikov, ki jih moramo upoštevati tako pri oceni vrednosti kot pri odločitvi za nakup.
Pregled poslovanja podjetja mora zelo celovito pristopiti k podjetju, saj pridejo v poštev tudi malenkosti, na katere morda ne bi pomislili, celo tiste, ki neposredno sicer ne vplivajo na dejanske prodajne rezultate ali pa bodo vplivali le v prihodnje. V večjih podjetjih o vrednosti odloča marsikaj, v manjših pa bo delo verjetno nekoliko lažje. Pomembno je le, da odločitev za nakup podjetja utemeljimo na konkretnih podatkih, ki jih ponudijo strokovnjaki s tega področja. Nanje ne moremo preložiti končne odločitve, lahko pa se poslužimo storitev ocene vrednosti podjetja in seveda poslovnega ter finančnega svetovanja, tako pa ustvarimo uporaben okvir, ki omogoča temeljit razmislek o smiselnosti nakupa.
Pregled poslovanja podjetja ne koristi le pred nakupom, temveč lahko služi tudi oblikovanju učinkovite strategije za izboljšanje poslovanja ali celo pri reševanju iz težav. Vsekakor je za nakup podjetja zelo relevantna ocena vrednosti, a takšne analize predstavijo še kup drugih zelo koristnih informacij, ki jih lahko uporabimo pri drugih postopkih.